Kodulehed koosnevad praegusel ajal enamasti erinevatest moodulitest (pluginad), millest igal on oma roll kodulehe funktsioneerimise juures.
Aja jooksul lastakse nendele moodulitele välja uusi versioone, kus on kaasajastatud, parandatud nende toimimist ja mitte väheolulisena – parandatud nende turvalisust.
Kindlasti pole see kellelegi saladuseks, et on olemas tegelased, kes soovivad teha oma musti tegusid (korjata varjatud infot, salasõnu, levitada spämmi, jne). Nad ei saa seda teha legaalselt ja sellepärast on vaja maskeerida oma tegevust. Selleks on loodud erinevad programmid, mis sattudes Sinu arvutisse, hakkavad sealt täitma ende peremehe käske.
Arvuti muutub sellest tihtipeale aeglasemaks, aga see on juba teine teema…
Kuidas saavad viirused siis sinna arvutisse?
Viise on mitmeid, aga enamusel juhtudest on tegemist interneti kaudu levinud viirustega. Kui käiakse internetis midagi tasulist tasuta saamas või siis… on veel kohti! 🙂
Kuidas saavad viirused internetti?
On saite, kus viirus on nende omanike poolt meelega pandud. Tasuta lõunaid pole olemas…
Nende huvi pole ka midagi väärtuslikku tasuta laiali jagada. Kasutatakse lihtsalt inimesi ära.
Teine võimalus, et Sinu koduleht on ammu uuendamata moodulitega. Kui Sa pole aasta või rohkem oma kodulehega tegelenud, siis on potentsiaalne oht vägagi olemas.
Pahad leiavad oma robotitega ülesse Su saidil olevad kaitsmata tagauksed ja voilaa… Siis ongi Sinu saidile viirus lisatud ja korraliku viirustõrjega arvutid hakkavad seda märkama.
Kuna info Sinuni jõuab, ma ei tea…
Kummaline on see, et paljud firmajuhid oma kodulehel eriti ei käi. Nad ju teavad niigi, mis seal on 🙂
Mis saab edasi?
Kui Sinu lehte külastavad näiteks Google robotid ja avastavad sealt viiruse, siis pannakse Su lehele peale hoiatus, mis avaldub näiteks selles, et Chrome webilehitsejaga külalised saavad Sinu lehele tulles hoiatuse, et ees on potentsiaalne oht ja edasiminek on omal vastutusel.
Viirus kodulehel – kes aitab?
Kui Sinu kodulehel on viirus, siis on vaja appi kutsuda asjatundjad, kes oskavad viiruse tuvastada ja eemaldada kodulehelt.
Kui kodulehe failid on puhastatud ja viirus välja roogitud, siis antakse Googlele teada, et ta teeks uue kontrolli ja võtaks hoiatuse lehelt maha.
Kõige õigem on muidugi hoida oma kodulehe moodulid regulaarselt uuendatud ja värsked.
Kui aga oled siiski nakatunud kodulehe omanik ja vajad abi, siis kirjuta sellest:
info@vihmategija.ee või helista: 509 7129
Vihmategija OÜ valmistab, hooldab, haldab ja remondib kodulehti!
Rain Eendra
Vihmategija.ee