Täpitähtedega domeeninimed ja emailid

Varsti kaks aastat on möödas ajast, kus saime hakata endale registreerima täpitähtedega domeene ja kasutama neid oma kodulehtede aadressidena. Näiteks: www.jõulud.ee või www.sääsemürk.ee jne.
Eesti keeles me kasutame täppidega tähti “mönuga” ja paljud ettevõtted kannavad ka täpitähtedega rikastatud nime. See tekitab vajaduse ka oma webis kasutatavat nime, ehk domeeni sarnaselt nimetada.

Ülalkirjeldatud hetkeni kasutasid täpitähtedega nimed domeeniaadressina tavaliselt täpitähtedeta versiooni. Näiteks Tähemees OÜ kasutas oma domeeninimena – www.tahemees.ee.
Uus võimalus – omada grammatiliselt korrektset nime domeeninimena, on endaga kaasa toonud mõningaid huvitavaid nüansse.

Milleks omada mõlemat domeeninime?

Tähemees OÜ, kes senini kasutas domeeni – www.tahemees.ee, on omale ostnud ka domeeni www.tähemees.ee. Põhjuseid on mitu, aga ennekõike segaduste vältimiseks. Ka pahatahtlike segaduste vältimiseks.
Sest praegune seaduste seis lubab näiteks mõnel Tähemees OÜ konkurendil osta tähemees.ee domeeninime. Sinna siis oma lehe püsti panna ja kasutades ära webinimede sarnasust, tekitada turul omajagu segadust.
Tegelikult tundub, et seda peaksidki tegema kõik “täpiliste” nimede omanikud, kes seni on kasutanud “mittetäpilisi” domeeninimesid.

Miks ei sobi ainult täppidega domeeninimi?

Aga võib olla ka vastupidi, et Tähemees OÜ tahabki ainult osta omale ainult ühe domeeninime www.tähemees.ee ja tundub, et siis pole ka konkurentidel võimalust. Aga siin on mõned karid siiski peidus.

Domeeninimega seotakse tavaliselt ära ka kasutajate meiliaadressid – kasutajanimi@domeeninimi.ee, näiteks mati@tähemees.ee. Nii tavaliselt tehakse ja siin on asjad juba suisa keerulised.

Seekord selgub, et otseselt sellist aadressi ei saagi teha. Jättes välja tehnilised üksikasjad, näeb ülalmainitud aadress tehniliselt välja selline: mati@xn--themees-5wa.ee. Seda sa kliendile juba telefoniteel ära ei seleta. Sellele aadressile saadetud kiri jõuab küll kohale, aga ilus see pole.

Siit edasi ei jäägi muud üle, kui ikkagi võtta ka “täppideta” domeen – tahemees.ee ja siis saab asja korda.

Kokkuvõtteks

Kodulehe saad panna ükskõik kumma domeeni peal “jooksma” ja nii, et mõlemad töötavad.

Meiliaadressid on mõistlik teha ikkagi täppideta domeenile ja neid siis avalikult jagada. Aga saab teha ka nii, et kui keegi näiteks saadab kogemata kirja ikkagi mati@tähemees.ee peale, siis selle saab kätte ikkagi mati@tahemees.ee.

Nii on kõigil rahulikum ja segadust vähem.

Muide Gmail näiteks ei lubagi saata välja kirja “täppidega domeenile”, samuti ei lase ta ka sinna suunata selliseid kirju. Katsetused näitasid, et näiteks MS Outlook saadab “täppidega domeenile” kirja ära nagu tavalise ja ei tee sellest mingit numbrit.

NB! Kui soovid tellida domeeni (kas täppidega või ilma) ja majutada seda Veebimajutuse serveris, siis saad siit tellima asudes 3 kuud tasuta veebimajutuse teenust. Selleks telli domeen vajutades siia!

Koostas: Rain Eendra